Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

5 wniosków po konferencji Unleash w Amsterdamie

Kilka tysięcy uczestników, ponad 200 prelegentów i prawie drugie tyle wystawców – to domena największej na świecie konferencji poświęconej branży HR Tech, czyli Unleash. Wśród konferencyjnych inspiracji pojawiły się także chatboty w rekrutacji i sztuczna inteligencja w HR.

Wiele dobrego słyszałem o tym wydarzeniu aż w końcu nadarzyła się okazja, aby osobiście przekonać się o tym, dlaczego jest ono tak wyjątkowe. Te dwa październikowe dni były pełne inspiracji. Making long story short: poniżej znajdziecie 5 moich najważniejszych wniosków z Amsterdamu (bo właśnie tu odbyła się październikowa edycja eventu).

1. W cyfrowej transformacji chodzi przede wszystkim o ludzi

Brzmi banalnie? Być może. Ale praktyka pokazuje, że organizacje zbyt często koncentrują się najpierw na warstwie technologicznej, zapominając o tym, że w centrum tej transformacji powinien być klient/kandydat/pracownik i jego potrzeby. To do potrzeb użytkownika powinny zostać dopasowane odpowiednie procesy i narzędzia, które umożliwią zmianę (usprawnienie) na poziomie całej organizacji. Dlatego od samego początku w centrum zmiany technologicznej powinni stać ludzie, których zaangażujemy w cały proces i którzy będą aktywnie współuczestniczyć w całej zmianie, którym zapewnimy też stałe wsparcie i szkolenia. O tym mówił w ramach swojego keynote speech nie kto inny jak Josh Bersin, którego prezentację na temat kluczowych trendów i kierunków rozwoju w HR Tech możecie poczytać tutaj.

Josh Bersin o Digital TransformationŹródło: http://bit.ly/2rJkfGv

2. User experience jest kluczem do zmiany systemu HR

Podczas konferencji przedstawiono również wyniki badania przeprowadzonego wśród ponad 500 liderów HR z Europy. Zapytano ich między innymi o to, jakie czynniki są dla nich krytyczne, jeśli chodzi o ewentualną zmianę systemu HR. Na pierwszym miejscu znalazło się… “quality of end user experience”. Po raz kolejny – podobnie jak w poprzednim punkcie – okazało się, że doświadczenie użytkownika jest kluczowym elementem zmiany. Poniżej znajdziecie grafikę podsumowującą to ciekawe badanie, a tutaj możecie poczytać również prezentację na ten temat.

Sztuczna inteligencja w HR | infografika Fosway GroupŹródło: http://bit.ly/2LqsJvj

3. Giganci wchodzą do gry

Wspomniany wcześniej Josh Bersin potwierdził, że rynek rozwiązań technologicznych dla HR dynamicznie rośnie – w trakcie 2 ostatnich lat wartość inwestycji w tym obszarze wyniosła aż 6.5 miliarda dolarów! Gwałtowne zmiany demograficzne i technologiczne, spadek produktywności czy niskie zaangażowanie – to tylko niektóre wyzwania, z którymi mierzą się organizacje i które z roku na rok będą przybierały na sile. To z kolei napędza rynek HR Tech, który próbuje odpowiedzieć na te potrzeby. Oprócz firm typu SAP SuccessFactors, Workday czy LinkedIn, do gry wchodzą po kolei wszyscy wielcy gracze, wcześniej nie związani domenowo z HR – Facebook, Amazon czy Google. Robi się naprawdę ciekawie i warto trzymać rękę na pulsie, bo przyszły rok jeszcze nieraz nas zaskoczy.

 

4. Automatyzacja, AI, chatboty w rekrutacji – to się już dzieje

Temat sztucznej inteligencji pojawiał się dość często zarówno na prelekcjach, jak i w czasie dyskusji przy stoiskach. Co warto podkreślić, w zupełnie innych kontekstach niż na polskim rynku. W czasie lokalnych wydarzeń najczęściej pojawiają się pytania o to, czy maszyny zabiorą HR-owcom pracę i czy AI w HR w ogóle ma rację bytu. Tymczasem podczas konferencji Unleash prelegenci (jak Niilesh Bhoite z L’Oreal) – bazując na własnych doświadczeniach z wdrażania takich rozwiązań – udowadniali, że zaawansowane technologicznie rozwiązania (jak choćby chatboty w rekrutacji) przynoszą rekruterom oraz kandydatom wymierne korzyści, chociażby w zakresie skrócenia procesu rekrutacji czy też tzw. diversity recruitment, o którym tak wiele się ostatnio mówi. Choć – jak pokazuje case Amazona – nie są jeszcze lekiem na całe zło i nadal bywają zawodne. Koniecznie zajrzyjcie tutaj oraz tutaj, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Przeczytaj też: 7 mitów o chatbotach rekrutacyjnych

Chatboty w rekrutacji | Niilesh Bhoite na Unleash Amsterdam
Źródło: http://bit.ly/2UQKGrf

5. Last, but not the least: Polacy coraz mocniej wkraczają do świata HR Tech

Kilka faktów:

  1. Patronem medialnym Unleash od kilku lat jest portal EmployerBranding.pl (prowadzony przez Anię Mikulską i Adriana Juchimiuka z MJCC).
  2. W ramach tegorocznej konferencji swoje stoiska miały nasze rodzime firmy: HCM Deck, RemoteHow oraz Codility (oraz oczywiście my jako Emplocity).
  3. Wśród prelegentów byli przedstawiciele Amrestu z Polski.
  4. Również wśród samych uczestników dało się odnaleźć  co najmniej kilkoro sympatycznych HR-owców z Polski 😉

Naprawdę bardzo mnie to cieszy i myślę, że jest to dobry prognostyk przed kolejnymi wydarzeniami. Samą konferencję Unleash bardzo polecam jako kopalnię inspiracji i okazję do poszerzenia swoich horyzontów. Kolejna edycja już w marcu 2019 w Londynie.

Kto wie, może tam też się spotkamy? 🙂